Nordplus studentu pieredze Helsinkos, Somijā

No 12.01.2015. līdz 20.02.2015. Nordplus programmas ietvaros tika īstenota Rīgas 1. medicīnas koledžas Vecmātes izglītības studiju programmas III kursa studentes Lindas Barkānes mācību prakse Helsinkos, Somijā. 

Par piedzīvoto mācību praksē Linda stāsta:

„Sākoties jaunam gadam, devos apmaiņas braucienā uz Somiju - Helsinkiem, lai iegūtu jaunu pieredzi vecmātes profesijā. Uz Helsinkiem no koledža devos viena pati, tādēļ tas bija vēl lielāks un satraucošāks piedzīvojums.

Pirmās 3 nedēļas pavadīju pēcdzemdību nodaļā dzemdību iestādē ar nosaukumu „Katiloopisto Maternity Hospital”. Kaut arī Latvijā esmu bijusi pēcdzemdību nodaļā, tur viss bija citādāk. Man bija piešķirtas 5 vecmātes, ar kurām pavadīju savu ikdienu. Biju ļoti patīkami pārsteigta, cik daudz vecmātes strādāja vienā vietā un vienā maiņā (vecmātes strādāja 3 maiņās - rīta, vakara un nakts, no 7 - 12 stundām, ne vairāk). Katrā maiņā katrai vecmātei bija tikai 2-4 sievietes par ko viņa rūpējās visu maiņu, šādi vecmāte varēja palīdzēt jaunajai māmmiņai ar visa veida problēmām un sagatavot viņu iešanai mājās. Pēc šādas aprūpes šķita, ka mammas un tēti aizgāja mājās sagatavoti paši parūpēties par bērniņu un sevi.

Pēc 3 brīnišķīgām nedēļām šajā dzemdību iestādē, 1 nedēļu devos mazliet tālāk no Helsinku centra uz Voaasari. Šī bija lieliska iespēja redzēt, kā darbojas grūtnieču un jaundzimušo aprūpe Somijā. Nedēļu pavadīju ar kādu māsu (angliski „public health nurse”), šīs māsas rūpējās par sievieti visu grūtniecības laiku, pēc dzemdībām dodas mājās apraudzīt mammu un bērnu, un turpmāk gaida pie sevis uz ikmēneša vīzītēm. Viņa ir tā, kura, beidzoties pēcdzemdību periodam, rūpējas par bērnu līdz 6 gadu vecumam.

Pēc nedēļas, esot Voasari, sākās manas atlikušās 2 nedēļas Somijā, kad atgriezos „Katiloopisto Maternity Hospital”, bet šoreiz grūtnieču aprūpes nodaļā un neatliekamās palīdzības nodaļā grūtniecēm. Šeit uzturējās sievietes kādu sarežģījumu dēļ, kā arī uz šejieni brauca sievietes, kurām varētu būt sākušās dzemdības.

Ikdienā esot slimnīcā, ievēroju, cik laba un pozitīva attieksme ir pret studentiem. Protams, pret mani kā ārzemju studentu arī attieksme bija fantastiska, jo vecmātēm bija tiešām svarīgi, lai arī es kaut ko no šīs prakses iegūstu, tādēļ viņas intensīvi ar mani strādāja. Runājot par vietējiem studentiem, viņu apmācību sistēma ir ļoti veiksmīga un sakārtota. Kā man dažas vecmātes stāstīja, viņas pret studentiem pat neiedomājas izturēties kaut kā nelaipni vai vienaldzīgi, vairāku iemeslu dēļ, galvenokārt, jo ļoti iespējams, šis students būs viņu nākamais kolēģis. Ļoti interesanta ir studentu prakšu izvērtēšana, kas notiek slimnīcā, piedaloties studentam, vecmātei, kas ar viņu strādāja, kā arī pārstāvim no skolas (parasti tā ir vecmāte, kas skolā studentiem māca teorētiskās zināšanas). Notiek diskusija starp šīm 3 iestaistītajām personām. Galvenais runātājs ir students, kurš stāsta savu pieredzi prakses laikā. Īpaši svarīgi ir saprast, kas studentam nav sanācis, lai zinātu, uz ko nākamajā praksē koncentrēties. Arī man bija iespēja izvērtēt savu praksi. Tas bija ļoti noderīgi un aizkustinoši.

Lai arī katru darba dienu devos uz dzemdību iestādi, brīvdienas centos izmantot, lai iepazītu šo skaisto pilsētu un izbaudītu Somijas ziemu. Tikos arī ar citiem apmaiņas studentiem, lai kopā rīkotu internacionālās vakariņas, kad katrs no mums pagatavoja kaut ko tradicionālu, savai valstij raksturīgu.

Šī prakse bija ļoti vērtīga un ievērojami izmainīja manu dzīvi. Es redzēju un pārliecinājos, cik ļoti svarīga ir pozitīvā attieksme pret līdzcilvēku, vai tas būtu students, kolēģis, klients vai pacients. Es novēlu citiem studentiem doties apmaiņas braucienos un attīstīt sevi, īpaši, izmatot šos tālākos braucienus, kas nav Baltijas valstis. Tālāk no mājām var iegūt plašāku iespaidu. Šādi apmaiņas braucieni liek iziet no komforta zonas un pārbaudīt savas spējas, tas ļoti palīdz turpmākajā attīstībā un karjeras iespējās.”

«Panākumus gūt var ikviens no mums neatkarīgi no apstākļiem.

Panākumi ir atkarīgi no tā, ko mēs esam gatavi darīt šodien, lai kļūtu veiksmīgi rīt.»

 /H.Posada & E.Singere/

Studiju programmas

1.līmeņa profesionālās augstākās izglītības programmas

Vecmāte

Farmaceita asistents

Ārsta palīgs

Māsa

 

 

Profesionālās vidējās izglītības un arodizglītības programmas

Zobu tehniķis

Zobārstniecības māsa

 

Arodizglītības programmas

Zobārsta asistents

Māsas palīgs

Aprūpētājs

Seko mums!