ERASMUS studentu pieredze Igaunijā

No 05.05.2014. līdz 04.07.2014. ERASMUS mobilitātes projekta ietvaros tika īstenota  Rīgas 1. medicīnas koledžas Farmaceita asistenta izglītības programmas I kursa studentu Saulcerītes Cielavas un Katrīnas Golubas mācību prakse Tallinas Veselības koledžas prakses bāzēs Igaunijā. 

Pirmā prakses vieta bija Tallinas Austrumu Centrālā slimnīca, kur studentes pavadīja pirmo mēnesi un ieguva pieredzi par aptiekas darbu slimnīcā. Prakses vietā studentēm tika doti uzdevumi, kuros ietilpa preču pasūtīšana no lieltirgotavām un to pieņemšana, datu ievadīšana datorā, produktu izvietošana plauktos, šķīdumu, pulveru, suspensiju pagatavošana un zāļu sakolektēšana pa nodaļām, kā arī nodaļu pārbaudes, kuru laikā tika konstatēti visi nederīgie medikamenti dažādās slimnīcas nodaļās.

 

Studentēm bija iespēja piedalīties astoņās ginekoloģiskajās operācijās, no kurām divas bija ķeizargriezieni, kā arī vienā autopsijā.

 

Trīs dienas bija iespēja pavadīt Magdalēnas slimnīcā, kurā studentes gatavoja medikamentus onkoloģijas nodaļai tā sauktajā bioloģiskās drošības kabinetā, kura darbība balstās uz strādāšanu kastē, kur kontakts starp cilvēku un medikamentiem notiek  tikai ar speciālu cimdu palīdzību. Tur tiek gatavoti šķīdumi, kurus atklāti izgatavot ir bīstami toksisko izgarojumu dēļ, tādēļ tie ir jāgatavo īpaši sterilos apstākļos.

 

Otrā prakses vieta bija Mustamäe A aptiekā. Šī ir vienīgā aptieka Igaunijā, kur tiek fasētas tabletes nelielās paciņās ar uzdrukātu lietošanas instrukciju un pacienta datiem. Tas ir nepieciešams, lai pacienti, kuriem ir problemātiski atcerēties kādas zāles kad jālieto, nekļūdīgi iedzertu īstās zāles atbilstošos laikos. Šajā aptiekā studentēm tika uzticēts izgatavot zāles – supozitorijus, ziedes, krēmus, šķīdumus, pulverus. Farmaceita asistenta izglītības programmas studentes varēja vērot, kā tiek rakstītas receptes Igaunijā pēc e-receptes sistēmas.

 

Saulcerītei un Katrīnai bija iespēja darboties interneta aptiekā, kas ir vienīgā tāda tipa aptieka Igaunijā. Tā savu darbību uzsākusi nesen un tās mērķis – piedāvāt klientiem viegli iepirkties internetā. Katrs pircējs var ieiet interneta adresē www.apotheka.ee, ievadīt savu ID kodu un iepirkties. Uz vietas aptiekā pie datoriem strādā farmaceiti, kuri tiešsaistē nodrošina  pircēja pareizu izvēli un sniedzot farmaceitisko aprūpi.

 

Trešā prakses vieta norisinājās tirdzniecības centrā „Viru Keskus”, kur studentes strādāja citā „A aptiekā”. Tā ir lielākā pašapkalpošanas aptieka Tallinā un dienā tur apgrozās tūkstošiem cilvēku, tai skaitā arī daudz ārzemnieku, jo zem šī tirdzniecības centra atrodas pilsētas autobusu autoosta. Galvenais uzdevums studentēm bija pieņemt preces un cenot tās, kā arī izvietot plauktos un līmēt magnētus pret zagšanu. Studentes apkalpoja krieviski un angliski runājošos klientus, parādot vietu, kur klienta vēlamais medikaments vai prece atrodas.

 

Katrīna un Saulcerīte: „Divi mēneši praksēs pagāja ļoti ātri un visa jauniegūtā informācija ir ļoti noderīga, īpaši ņemot vērā faktu, ka uz Tallinu tikām jau pēc pirmā kursa koledžā. Šī bija mūsu pirmā prakse un tā noteikti atstāja lielu, pozitīvu iespaidu, jo  mums bija tā lieliskā iespēja redzēt farmācijas darbību no vairākiem skatu punktiem – sākot ar slimnīcas aptieku, tad nedaudz mazāku, privāta tipa aptieku un visbeidzot ar lielveikala tipa aptieku. Darba vide un veicamie uzdevumi katrā prakses vietā bija dažādi, tieši tāpēc mēs varējām iepazīt katras vietas specifiku un saprast, kāda tipa aptieka interesē mūs visvairāk. Katru dienu pēc prakses mums bija arī brīvais laiks, kuru izmantojām pilsētas izpētei.”

 

Studiju programmas

1.līmeņa profesionālās augstākās izglītības programmas

Vecmāte

Farmaceita asistents

Ārsta palīgs

Māsa

 

 

Profesionālās vidējās izglītības un arodizglītības programmas

Zobu tehniķis

Zobārstniecības māsa

 

Arodizglītības programmas

Zobārsta asistents

Māsas palīgs

Aprūpētājs

Seko mums!