Apgūsti ĀRSTA PALĪGA profesiju

Apgūsti ĀRSTA PALĪGA profesiju LU Rīgas 1. medicīnas koledžā un izvēlies, kur tālāk attīstīt savu karjeru – Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD), ģimenes ārsta praksē, klīniku uzņemšanas nodaļās un operāciju blokos, Nacionālo bruņoto spēku medicīniskajā dienestā.

LU Rīgas 1. medicīnas koledžas ārsta palīga specialitātes absolvents un šobrīd arī koledžas pasniedzējs Andris Volfs ir piemērs tam, ka jebkurā vecumā var mainīt savu nodarbošanos, un, ja kaut ko ļoti vēlas, to iespējams sasniegt.  Andris studijām pievērsās pēc tam, kad bija jau veidojis karjeru citās jomās, nodibinājis ģimeni. 2013.gadā viņš sāka studēt koledžā un drīz vien, pateicoties savai neatlaidībai, arī strādāt NMPD. Andris ir ļoti pateicīgs anesteziologam – reanimatologam Robertam Fūrmanim, kurš viņu pieņēma darbā NMPD Zemgales reģionālajā centrā un ar kuru viņš strādā kopā vēl šodien.

Andris ir ārsta palīgs Ārsta speciālista brigādē, kas ir kā atbalsts NMPD brigādei situācijās, kad pacienti ir kritiskā stāvoklī un NMPD brigādēm ir vajadzīga kvalificētu pieredzējušu ārstu palīdzība. Ārsta speciālista brigādes personāls nodrošina pilnvērtīgu reanimācijas procesu, veicot dažādas sarežģītas manipulācijas. Brigādē viņš ir ne tikai ārsta palīgs, bet arī autovadītājs. Andris uzskata, ka svarīgākais šajā darbā ir domāšana, jo katra situācija var izvērsties dažāda. Tāpat nozīmīga ir arī saskarsme ar otru kolēģi.

Vislielāko gandarījumu darbā viņam sniedz pats process kopumā (jeb kā viņš pats saka action) – gan braukšana pie stūres un ātrums, gan tas, ka, neskatoties uz, piemēram, sliktiem laika apstākļiem, tumsu, vari nokļūt pie cilvēka un izglābt viņu. Rezultātā rodas sajūta, ka ir paveikts labs darbs.

Paralēli tiešajiem darba pienākumiem Andris kopā ar R.Fūrmani medicīniskajam personālam visā Latvijā pasniedz pirmās palīdzības kursus. Tāpat viņš LU R1MK studentiem vada praktiskās apmācības. Andris uzsver, ka koledžas profesionālais līmenis ir ļoti augsts, un pēdējos gados tā ir pilnveidojusies un attīstījusies, ierīkoti STEM kabineti. “Neatliekamās medicīniskās palīdzības prakses kabinets šobrīd ir ļoti labs – tur ir visas iespējas apgūt jebkuru manipulāciju un jebkuru klīnisko situāciju. Kabinetā ir manekeni, slimnīcas monitors, defibrilators, mākslīgais plaušu ventilators, visi instrumenti traheālajai intubācijai. Pilnīgi visu koledžā var izmēģināt, apgūt, un tad iet tālāk. Pasniedzēji šeit ir profesionāļi.”.

Andris arī piebilst, ka ārsta palīgi ir pieprasīti darba tirgū, kā arī atalgojums šīs profesijas pārstāvjiem pēdējos gados ir tikai palielinājies. “Ārsta speciālista brigādē Tu redzi to, ko neredz citi, un tā ir liela pieredze.”

IEPAZĪSTIES AR KOLEDŽAS ABSOLVENTI – ĀRSTA PALĪGU DIĀNU SEMJONOVU!

Diāna LU Rīgas 1. medicīnas koledžu absolvēja šovasar un kļuva par pilntiesīgu ārsta palīgu. Jau kopš bērnības Diāna vēlējās studēt medicīnu un 12.klasē viennozīmīgi nolēma, ka kļūs par ārsta palīgu tieši Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā. 

Diāna izvēlējās studēt LU R1MK, jo šeit studēja viņas māsīca. “Atbraucu, iesniedzu dokumentus, izlēmu, ka visdrīzāk nekur citur nebraukšu, jo vienkārši patīk te. Tik vienkārši un mājīgi. Vienīgais, kam pašā sākumā pievērsu lielu uzmanību, bija koledžas atrašanās vieta – tuvu centram un, manuprāt, ērti tikt uz visām prakses vietām, kā arī pavisam tuvu ir dienesta viesnīca, no kuras kājām pāris minūšu laikā var tikt uz mācībām.”

Par ārsta palīgu NMPD Diāna sāka strādāt otrajā kursā, un šis darbs viņai patīk. “Sākot ar mūsu mediķu atmosfēru, kura ir interesanta savstarpējā komunikācijā, ar saviem jokiem, kurus ne visi saprot, ar darbu komandā un beidzot – ar gandarījumu par paveikto darbu. Tās emocijas pēc sevišķi nopietniem, visaugstākās prioritātes izsaukumiem, kad tiešām nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība, ir neaprakstāmas, kuras nevar salīdzināt ar citām.” Nākotnē Diāna vēlas pamēģināt strādāt arī slimnīcā.

Kādi šobrīd ir Diānas darba pienākumi? No rīta pārbaudīt operatīvā mehāniskā transportlīdzekļa ekipējumu, papildināt medicīniskās preces, kā arī visas maiņas laikā nodrošināt, lai netrūkst medikamentu un aparatūra ir darba kārtībā. Tāpat maiņas laikā jānodrošina, lai transportlīdzekļa salonā ir tīrība. Ārsta palīgam ir jāpiedalās situācijas izvērtēšanā, pacienta papildus izmeklēšanā, pacienta ārstēšanā, jāveic visas nepieciešamās manipulācijas. Svarīgi ir arī uzturēt un pilnveidot kvalifikāciju.

Diāna uzsver: “Ir jāmīl medicīna, lai to ne tikai sāktu studēt, bet arī pabeigtu līdz galam un turpmāk strādātu ar mīlestību pret savu darāmo darbu un cilvēkiem.”