15.11.2022.
2021./2022. studiju gads, 06.06. 2022- 05.08.2022
Vārds, uzvārds: Sintija Tērauda
Nosūtošā augstskola: LU Rīgas 1. medicīnas koledža
Mobilitātes valsts: Lietuva
Uzņemošā augstskola: Klaipēdas Valsts koledža
Pieredzes pilnveides veids: Prakses mobilitāte
Mobilitātes perioda ilgums: 8 nedēļas
Divus mēnešus pavadīju Klaipēdā, Erasmus+ projekta ietvaros piedaloties prakses mobilitātē.
Jau pirms izbraukšanas no Latvijas ar mani sazinājās mans prakses koordinators Ivans, kurš man sniedza visu nepieciešamu informāciju un noteica tikšanās datumu manai pirmajai prakses dienai. Saņēmu arī e-pastu no Inas, kas bija atbildīga par visām dzīves praktiskajām lietām, piemēram, kopmītnēm. Klaipēdas autoostā mani sagaidīja Erasmus studente Aija, viņa man parādīja kopmītnes istabu, iepazīstinātu ar citiem studentiem. Jau pirms mobilitātes pa e-pastu un WhatsApp biju informēta par Klaipēdas Valsts koledžas kopmītnes lietošanas noteikumiem, par lietām, kuras man bija jāņem līdzi. Saņēmu arī noderīgu informāciju par Klaipēdas sabiedrisko transportu, par aktuālajiem pasākumiem.
Klaipēdā visi bija labvēlīgi noskaņoti un pretimnākoši. Kopmītnes pirmajos divos stāvos dzīvoja Erasmus studenti, pārējos - Klaipēdas Valsts koledžas un Universitātes studenti. Satiku Erasmus studentus no visas pasaules, liela daļa bija no Turcijas, mana istabas biedre bija no Ukrainas. Manā pirmajā prakses dienā es diemžēl nevarēju piedalīties Erasmus studentiem organizētajā kajaku braucienā, jo bija pirmā tikšanās, saistīta ar manu vecmātes praksi. Klaipēdā tika uzsvērts, ka mācības ir pirmajā vietā. Par dažādiem pasākumiem, kas katru nedēļu notika Klaipēdā, regulāri saņēmu informāciju uz mūsu WhatApp grupu. Studenti savus braucienus organizēja arī grupās, piemēram, braucot uz Rīgu vai Zviedriju. Ikviens vienmēr bija laipni aicināts pievienoties.
Kopmītnēs jutos labi, nebija auksti. Man bija savas atslēgas, lai nāktu un aizietu, kad vien vēlējos. Teritorija ap kopmītni ir skaista; tajā ir daudz parku un ezeru. Cik atļāva laiks, sportoju: pāris reizes nedēļā skrēju, sporta telpā spēlēju ping pongu, badmintonu un dažādas galda spēles. Sabiedriskais
transports man bija lēts. Lietuvā studenti tam saņem 70% atlaidi. Arī es to bieži izmantoju, lai nokļūtu slimnīcā un atpakaļ, rezultātā transportam iztērēju tikai 10 eiro par diviem mēnešiem, ko tur pavadīju.
Mana pirmā tikšanās ar prakses mobilitātes koordinatoru Ivanu notika koledžā. Ivanam pašam bija liela starptautiskā pieredze, t.sk. Erasmus programmā, viņš runāja 4 valodās, saskarsmē bija izpalīdzīgs, jauks, uzmanīgs, saprotošs un atbildīgs. Ivans sīki izklāstīja visas prakses nianses. Pirmajā prakses dienā viņš aizveda mani uz Klaipēdas Universitātes slimnīcu, iepazīstināja ar prakses kolektīvu un palīdzēja nokārtot ar mobilitāti saistītos dokumentus. Mani sākumā mazliet satrauca, ka man kā pirmā kursa vecmāšu studentei no Latvijas piedāvāja plašu izvēli (dažādas slimnīcas nodaļas), lai stažētos savā profesijā atbilstoši prakses programmai. Līdz ar to man tika dota iespēja jau praktiski sevi pārbaudīt vecmātes darba jomā.
Klaipēdas Universitātes slimnīca ir patiešām liela. Slimnīcas dzemdību nodaļa atrodas 3 stāvos, kur katrs ir paredzēts dažādiem dzemdību posmiem. Katru dienu strādāju citā stāvā, un tāpēc ne tikai paplašināju savu prakses pieredzi, bet arī gandrīz katru dienu papildināju zināšanas. Citu medicīnas studentu prakses pieredze ievērojami atšķīrās no manējās, jo viņi mēdza strādāt tikai vienā stāvā.
Slimnīcā Indre bija mana galvenā vecmāte – prakses vadītāja. Viņa uzraudzīja manas prakses gaitu, skaidroja un sastādīja manu darba grafiku (kas bija diezgan elastīgs, jo man tika atļauts pašai izvēlēties darba stundas). Katru dienu es strādāju ar citu vecmāti, tāpēc pieredzēju dažādas situācijas, praktizējos dažādu metožu pielietošanā.
Daži darbinieki runāja angliski, bet pārsvarā lietuviski un krieviski. Pacienti arī runāja vai nu visās 3 minētājās valodās, vai ar mani sazinājās vismaz krievu valodā. Neskatoties uz valodas barjeru, darbiniekiem runājot tikai lietuviešu valodā, mums izdevās savstarpēji saprasties, jo personāls bija ļoti pretimnākošs un izpalīdzīgs.
Kopumā es ieguvu visbrīnišķīgāko pieredzi, satiku daudz interesantu cilvēku, ar kuriem es ceru uzturēt draudzību vēl ilgu laiku, izveidoju darba attiecības nākotnei, saņēmu padomus par studijām no citiem medicīnas studentiem. Es daudz ko uzzināju, tai skaitā par lietām, kuras nedomāju, ka varēšu praktizēt jau savā pirmajā studiju gadā, piemēram, kā veikt ķeizargriezienu. Uzdodot jautājumu Indrai (manai slimnīcas prakses vadītājai), jau nākamajā dienā saņēmu atbildi vai piedāvājumu piedalīties kādā slimnīcas praksē. Viņi man uzticējās. Kad komunicēju ar pacientiem, mani vienmēr uzraudzīja, mācīja un vadīja.
Klaipēda ir brīnišķīga vieta prakses mobilitātei vasarā, jo pilsēta atrodas pie jūras. Pārtika ir lētāka nekā Rīgā, viņiem ir daudz Lidl, Maxima, Rimi veikalu. Nauda, ko saņēmu projekta ietvaros, pietika visām sadzīves izmaksām. Piemēram, kopmītne maksāja 90 eiro mēnesī. Katrā istabā bija liels ledusskapis utt.
Savu pieredzi popularizēšu, ieteikšu arī citiem jauniešiem un, protams, savas koledžas studentiem.