Erasmus+ prakse Lietuvā 2024./2025. – vecmāte Laura Putniņa

Vārds, uzvārds: Laura Putniņa
Nosūtošā augstskola: LU Rīgas 1. medicīnas koledža
Mobilitātes valsts: Lietuva
Uzņemošā augstskola: Kauņas koledža
Pieredzes pilnveides veids: Prakses mobilitāte
Mobilitātes perioda ilgums: 8 nedēļas

Padalīšos ar savu pieredzi Erasmus+ programmā, kuras ietvaros divus mēnešus pavadīju Kauņā kopā ar savu kursabiedreni. Šī bija mana pirmā ilgstošā pieredze ārzemēs profesionālās prakses ietvaros, un es ar lielu nepacietību gaidīju, ko jaunu iemācīšos un kādus izaicinājumus piedzīvošu. Lai gan sākotnēji bija neliels uztraukums par valodas barjeru un to, kā tikšu galā ar jaunu vidi, jau no pirmās dienas sajutu, ka šis būs ļoti vērtīgs laiks.

Savu praksi izgāju Prof. Pranas Mažylis dzemdību namā, kur mani uzņēma ļoti sirsnīgi un pretimnākoši. Neskatoties uz to, ka liela daļa personāla nerunāja angliski, komunikācija bija veiksmīga, jo kolēģi centās palīdzēt, kā vien varēja. Vecmāte, kas bija par mani atbildīga, bija ārkārtīgi laipna, atvērta un vienmēr gatava paskaidrot jebkuru neskaidrību. Viņa ar lielu pacietību mācīja un ļāva man iesaistīties dažādos procesos, kas man deva lielāku pārliecību par savām spējām.

Slimnīcas struktūra bija labi organizēta, un tajā atradās vairākas nodaļas. Pirmajā stāvā bija ginekoloģijas nodaļa, kur sievietēm tika sniegta medicīniskā aprūpe, veiktas dažādas operācijas un izmeklējumi. Otrajā stāvā atradās dzemdību nodaļa, kur norisinājās dzemdības un tika nodrošināta pēcdzemdību aprūpe māmiņām un jaundzimušajiem. Trešajā stāvā bija neonatoloģijas un grūtnieču aprūpes nodaļa, kur tika uzraudzītas topošās māmiņas ar sarežģījumiem, kā arī jaundzimušie, kuriem bija nepieciešama papildu medicīniskā palīdzība. Ceturtajā stāvā atradās izglītojošo pasākumu nodaļa, kur topošās māmiņas varēja piedalīties dažādās lekcijās un nodarbībās, kas palīdzēja sagatavoties dzemdībām un bērniņa aprūpei. Papildus slimnīcā bija arī grūtnieču fizioterapijas un vingrošanas zāles, kas sniedza iespēju sievietēm stiprināt savu fizisko veselību un labāk sagatavoties dzemdībām.

Savā praksē es aktīvi darbojos ginekoloģijas, dzemdību un grūtnieču aprūpes nodaļās, kur guvu daudz jaunu zināšanu un praktisko iemaņu. Ginekoloģijas nodaļā man bija iespēja novērot vairākas operācijas, kā arī divās no tām piedalīties kā asistentei. Ārsti, kas veica operācijas, bija ļoti profesionāli un atsaucīgi – viņi ne tikai detalizēti izskaidroja operāciju gaitu, bet arī labprāt atbildēja uz jebkuriem jautājumiem. Es guvu praktisku pieredzi pacientu sagatavošanā operācijām, kā arī ārstu nozīmēto manipulāciju veikšanā. Tas man palīdzēja labāk izprast ginekoloģisko aprūpi un pacientu vajadzības.

Dzemdību nodaļā mana galvenā loma bija rūpēties par dzemdētājām un nodrošināt viņām pēc iespējas komfortablākus apstākļus. Es palīdzēju vecmātēm dzemdību procesa laikā, asistēju dažādās procedūrās un ar pieredzējušas vecmātes palīdzību pati vadīju dzemdību trešo periodu. Tā bija ļoti vērtīga pieredze, jo ļāva man tieši iesaistīties dzemdību procesā.

Grūtnieču aprūpes nodaļā es strādāju ar topošajām māmiņām, veicu KTG, mērīju asinsspiedienu. Šeit es sapratu, cik svarīgi ir rūpīgi uzraudzīt topošās māmiņas, jo pat nelielas izmaiņas viņu veselības stāvoklī var būtiski ietekmēt gan mātes, gan bērna labsajūtu.

Visa prakse pagāja ļoti ātri, un es jutu, ka katra diena man sniedza jaunas zināšanas un pieredzi. Vienīgais izaicinājums bija valodas barjera, jo es nespēju pilnībā komunicēt ar pacientēm un viņas uzklausīt. Neskatoties uz to, esmu ārkārtīgi pateicīga par iegūto pieredzi, jo tā mani ne tikai profesionāli bagātināja, bet arī deva lielāku pārliecību par savām prasmēm un spējām.

Brīvajā laikā kopā ar kursabiedreni izbaudījām Kauņu, daudz staigājām pa pilsētu un iepazinām tās vēsturi un kultūru. Apmeklējām vecpilsētu, dažādus muzejus un mākslas galerijas, kas palīdzēja labāk izprast Lietuvas kultūras mantojumu. Tāpat izmantojām iespēju izbaudīt vietējo virtuvi un iepazīt lietuviešu tradīcijas. Šie brīži padarīja mūsu uzturēšanos Kauņā vēl īpašāku, jo mēs ne tikai strādājām un mācījāmies, bet arī guvām jaunas kultūras un sociālās pieredzes.

Ja man būtu jāsniedz padomi citiem studentiem, kas plāno doties Erasmus+ praksē, es noteikti ieteiktu jau laicīgi sakārtot visus nepieciešamos dokumentus, lai izvairītos no lieka stresa. Tāpat es ieteiktu doties praksē ar atvērtu prātu, entuziasmu un vēlmi mācīties. Ļoti svarīgi ir nebaidīties uzdot jautājumus un aktīvi iesaistīties, jo tas ir labākais veids, kā iegūt vērtīgu pieredzi. Ir būtiski arī nebaidīties piedalīties manipulācijās un operācijās, jo tikai darbojoties praktiski, iespējams patiešām apgūt un nostiprināt zināšanas. Pozitīva attieksme un iniciatīva noteikti palīdz izveidot labas attiecības ar personālu, kas savukārt var pavērt vairāk iespēju apgūt jaunas prasmes un iemaņas.